Patentovaný kotlový záhradný gril na drevené uhlie

Vznik firmy Weber je pravým americkým príbehom o podnikateľskom úspechu. Už po desaťročia je značka Weber synonymom kvality, a úroveň kvality, ktorá v roku 1952 pomohla guľovému grilu Weber k úspechu, je dnes charakteristická pre celý výrobný program firmy.

 

Rovnako ako mnohí Američania, takisto George Stephen si v 50. rokoch obľúbil grilovanie v prírode. Ako gril se však vtedy používala otvorená kovová miska, pri ktorej boli možnosti regulácie grilovania len veľmi obmedzené alebo vôbec žiadne. Ak boli napríklad uhlíky príliš horúce alebo ak bolo veterno, mäso sa pripaľovalo. Pri daždi potom bolo takmer nemožné udržať gril v chode. Ani pri prvých pokusoch o zkonštruovanie lepšieho záhradného grilu z tehál sa Georgovi tieto problémy nepodarilo vyriešiť.

 

V roku 1951 sa George rozhodol postaviť gril s poklopom, nakoľko - ako sa domnieval - kovový poklop by žiaru v grile mohol chrániť pred vetrom. Poklop by takisto mohol zadusiť plamene, ktoré vzplanú, keď šťava z mäsa odkvapne na horľavé uhlíky. A nakoniec sa tiež domnieval, že by mohlo byť jednoduchšie gril zapáliť, pokiaľ by sa uhlie nenachádzalo priamo na dne grilu, ale by bolo zásobované čerstvým vzduchom aj odspodu. Jeho cieľom bolo ponúknuť milovníkovi grilovania taký gril, ktorý by udržoval rovnomernú teplotu za každého počasia.

 

Ako zamestnanca firmy Weber Brothers Metal Works Georga zaujala kovová guľa. Pre svoj prvý gril rozrezal jednu bójku svojho zamestnávateľa. Pohromade jej dve časti tvorili gril na drevené uhlie s poklopom v tvare gule - guľový gril Weber, ktorý sa mal na celom svete stať symbolom záhradného grilovania.

 

Tento gril si získal u jeho priateľov a susedov takú obľubu, že v júli roku 1952 George začal predávať "George's Barbecue Kettle", predchodcu dnešného guľového grilu Weber. Zo začiatku sa mnohí tvaru grilu vysmievali a posmešne ho označovali za "Sputnik". To sa však zmenilo, keď zistili, ako dobre tento vynález s originálnym tvarom funguje a ako chutné sú jedlá na ňom pripravené. Guľový gril sa stal žiadaným tovarom.